Catholic-Hierarchy DC

Joseph Othmar Cardinal von Rauscher

Deceased

Archbishop of Wien {Vienna}

Cardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1797BornVienna
21 Mar 182325.5Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
29 Jan 184951.3SelectedBishop of Seckau, Austria
12 Apr 184951.5ConfirmedBishop of Seckau, Austria
15 Apr 184951.5Ordained BishopBishop of Seckau, Austria
26 Mar 185355.5SelectedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
27 Jun 185355.7ConfirmedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
15 Aug 185355.9InstalledArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
17 Dec 185558.2Elevated to Cardinal
23 Dec 185861.2AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria
24 Nov 187578.1DiedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Joseph Othmar von Rauscher:
Cardinal Joseph Othmar von Rauscher (born , died ) Archbishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 52.7 years
  • a bishop for 26.6 years
  • a cardinal for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 508, and Page 590
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013