Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lawrence Pereira

Deceased

Bishop of Kottar


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1876BornKayankulam
18 Nov 190529.9Ordained PriestPriest
26 May 193054.4AppointedBishop of Kottar, India
5 Oct 193054.8Ordained BishopBishop of Kottar, India
5 Jan 193862.0DiedBishop of Kottar, India

MicroData Summary for Lawrence Pereira:
Bishop Lawrence Pereira (born , died ) Bishop of Kottar

  • a priest for 32.1 years
  • a bishop for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013