Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antony Pappusamy

Bishop of Dindigul


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1949 BornMarambady
7 Jul 197626.8Ordained PriestPriest
5 Nov 199849.1AppointedAuxiliary Bishop of Madurai, India
5 Nov 199849.1AppointedTitular Bishop of Zaba
4 Feb 199949.3Ordained BishopTitular Bishop of Zaba
10 Nov 200354.1AppointedBishop of Dindigul, India

MicroData Summary for Antony Pappusamy:
Bishop Antony Pappusamy (born ) Bishop of Dindigul

Please contact the Bishop through the Diocese of Dindigul.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Number 13,468

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013