Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alexandru Nicolescu

Deceased

Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian)


Events

DateAgeEventTitle
8 Jul 1882BornTulghes
190421.5Ordained PriestPriest
25 Feb 192239.6AppointedBishop of Lugoj (Romanian), Romania
18 Jun 192239.9Ordained BishopBishop of Lugoj (Romanian), Romania
16 Jul 192240.0InstalledBishop of Lugoj (Romanian), Romania
29 Aug 193654.1AppointedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
5 Jun 194158.9DiedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

MicroData Summary for Alexandru Nicolescu:
Archbishop Alexandru Nicolescu (born , died ) Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia

  • a priest for 37.4 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013