Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vasile Aftenie

Deceased

Auxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian)

Titular Bishop of Ulpiana


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1899BornLodroman
1 Jan 192626.5Ordained PriestPriest of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
12 Apr 194040.8AppointedAuxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
12 Apr 194040.8AppointedTitular Bishop of Ulpiana
5 Jun 194041.0Ordained BishopTitular Bishop of Ulpiana
10 May 195050.9DiedAuxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

MicroData Summary for Vasile Aftenie:
Bishop Vasile Aftenie (born , died ) Auxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia

  • a priest for 24.4 years
  • a bishop for 9.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 155, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013