Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Victor Mihályi de Apsia

Deceased

Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian)


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1841BornJoód
26 May 186322.0Ordained DeaconDeacon
8 Nov 186322.5Ordained PriestPriest
25 Nov 187433.5SelectedBishop of Lugoj (Romanian), Romania
21 Dec 187433.6ConfirmedBishop of Lugoj (Romanian), Romania
14 Feb 187533.7Ordained BishopBishop of Lugoj (Romanian), Romania
7 Mar 187533.8InstalledBishop of Lugoj (Romanian), Romania
15 Nov 189453.5SelectedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
18 Mar 189553.8ConfirmedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
26 May 189554.0InstalledArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
21 Jan 191876.7DiedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

MicroData Summary for Victor Mihályi de Apsia:
Archbishop Victor Mihályi de Apsia (born , died ) Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 42.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1919
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 274, and Page 354

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013