Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ioan Vancea (Vancsa)

Deceased

Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian)


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1820³BornVassad
22 Jul 184525.2Ordained DeaconDeacon
29 Jul 184525.2Ordained PriestPriest
7 Sep 186545.3SelectedBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
25 Sep 186545.4ConfirmedBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
3 Dec 186545.5Ordained BishopBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
28 Jan 186645.7InstalledBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
21 Nov 186848.5SelectedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
21 Dec 186848.6ConfirmedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
11 Apr 186948.9InstalledArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
31 Jul 189272.2DiedArchbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ioan Vancea (Vancsa):
Archbishop Ioan Vancea (Vancsa) (born , died ) Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 26.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 123, and Page 274

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013