Catholic-Hierarchy DC

Miguel Darío Cardinal Miranda y Gómez

Deceased

Archbishop Emeritus of México, Federal District

Cardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1895BornLeón
28 Oct 191822.9Ordained PriestPriest of León, Guanajuato, México
1 Oct 193741.8AppointedBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
8 Dec 193742.0Ordained BishopBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
26 Jan 193842.1InstalledBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
20 Dec 195560.0AppointedCoadjutor Archbishop of México, Federal District
20 Dec 195560.0AppointedTitular Archbishop of Selymbria
28 Jun 195660.5AppointedArchbishop of México, Federal District
28 Apr 196973.4Elevated to Cardinal
28 Apr 196973.4AppointedCardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
19 Jul 197781.6RetiredArchbishop of México, Federal District
15 Mar 198690.2DiedArchbishop Emeritus of México, Federal District

MicroData Summary for Miguel Darío Miranda y Gómez:
Miguel Darío Cardinal Miranda y Gómez (born , died ) Archbishop Emeritus of México

  • a priest for 67.4 years
  • a bishop for 48.3 years
  • a cardinal for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 84

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 Jun 2014