Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Ignacio Márquez y Tóriz

Deceased

Archbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1895BornTlaxcala
28 Oct 191722.5Ordained PriestPriest
26 May 193439.1AppointedAuxiliary Bishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
26 May 193439.1AppointedTitular Bishop of Lysinia
12 Aug 193439.3Ordained BishopTitular Bishop of Lysinia
17 Nov 193439.6AppointedCoadjutor Archbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
17 Nov 193439.6AppointedTitular Archbishop of Bosporus
28 Jul 194550.3SucceededArchbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
28 Feb 195054.8DiedArchbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México

MicroData Summary for José Ignacio Márquez y Tóriz:
Archbishop José Ignacio Márquez y Tóriz (born , died ) Archbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla

  • a priest for 32.3 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013