Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Banegas y Galván

Deceased

Bishop of Querétaro


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1867BornCelaya
1891²23.8Ordained PriestPriest
28 Feb 191952.0AppointedBishop of Querétaro, México
27 Jul 191952.4Ordained BishopBishop of Querétaro, México
6 Aug 191952.4InstalledBishop of Querétaro, México
14 Nov 193265.7DiedBishop of Querétaro, México

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francisco Banegas y Galván:
Bishop Francisco Banegas y Galván (born , died ) Bishop of Querétaro

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 13.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013