Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaetano Michetti

Deceased

Bishop Emeritus of Pesaro


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1922BornCorridonia
8 Aug 194826.4Ordained PriestPriest of Fermo, Italy
31 May 196139.2AppointedAuxiliary Bishop of Fermo, Italy
31 May 196139.2AppointedTitular Bishop of Irenopolis in Cilicia
15 Aug 196139.4Ordained BishopTitular Bishop of Irenopolis in Cilicia
7 Jul 197351.3AppointedCoadjutor Bishop of Pesaro, Italy
4 Jul 197553.3SucceededBishop of Pesaro, Italy
3 Jan 199875.8RetiredBishop of Pesaro, Italy
13 Dec 200785.8DiedBishop Emeritus of Pesaro, Italy

MicroData Summary for Gaetano Michetti:
Bishop Gaetano Michetti (born , died ) Bishop Emeritus of Pesaro

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013