Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Egisto Domenico Melchiori

Deceased

Bishop of Tortona


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1879BornBedizzole
25 Aug 190122.5Ordained PriestPriest
11 Apr 192445.2AppointedBishop of Nola, Italy
15 Jun 192445.3Ordained BishopBishop of Nola, Italy
5 Dec 193455.8AppointedBishop of Tortona, Italy
26 Dec 193455.9InstalledBishop of Tortona, Italy
26 Feb 194970.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Tortona, Italy
2 Mar 196384.0DiedBishop of Tortona, Italy

MicroData Summary for Egisto Domenico Melchiori:
Archbishop Egisto Domenico Melchiori (born , died ) Bishop of Tortona

  • a priest for 61.5 years
  • a bishop for 38.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013