Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giacinto Gaggia

Deceased

Bishop of Brescia

Titular Archbishop of Traianopolis in Rhodope


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1847BornVerola Nuova
1870¹22.2Ordained PriestPriest
29 Apr 190961.6AppointedAuxiliary Bishop of Brescia, Italy
29 Apr 190961.6AppointedTitular Bishop of Hadrumetum
3 May 190961.6Ordained BishopTitular Bishop of Hadrumetum
28 Oct 191366.1AppointedBishop of Brescia, Italy
29 Mar 193082.5AppointedTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
15 Apr 193385.5DiedBishop of Brescia, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giacinto Gaggia:
Archbishop Giacinto Gaggia (born , died ) Bishop of Brescia

  • a priest for 63.3 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 93
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 19 Oct 2014