Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michele Raffaele Camerlengo, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Nola


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1885BornSan Giorgio la Montagna
13 Jun 190822.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
5 May 193549.4AppointedBishop of Nola, Italy
16 Jun 193549.5Ordained BishopBishop of Nola, Italy
9 Sep 195165.8DiedBishop of Nola, Italy

MicroData Summary for Michele Raffaele Camerlengo:
Bishop Michele Raffaele Camerlengo O.F.M. (born , died ) Bishop of Nola

  • a priest for 43.2 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013