Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francis Xavier Leray

Deceased

Archbishop of New Orleans, Louisiana


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1825BornChateaugiron, France
19 Mar 185226.9Ordained PriestPriest of Natchitoches, Louisiana, USA
19 Dec 187651.7AppointedBishop of Natchitoches, Louisiana, USA
22 Apr 187752.0Ordained BishopBishop of Natchitoches, Louisiana, USA
26 Sep 187954.4AppointedCoadjutor Archbishop of New Orleans, Louisiana, USA
26 Sep 187954.4AppointedTitular Bishop of Ionopolis
23 Oct 187954.5InstalledCoadjutor Archbishop of New Orleans, Louisiana, USA
27 Dec 188358.7SucceededArchbishop of New Orleans, Louisiana, USA
23 Sep 188762.4DiedArchbishop of New Orleans, Louisiana, USA

MicroData Summary for Francis Xavier Leray:
Archbishop Francis Xavier Leray (born , died ) Archbishop of New Orleans

  • a priest for 35.5 years
  • a bishop for 10.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 323, and Page 403
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 418

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013