Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Basil Vladimir Ladyka, O.S.B.M. †

Deceased

Apostolic Exarch of Manitoba (Ukrainian), Canada

Titular Archbishop of Martyropolis


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1884Born
2 Apr 190520.6ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
28 Aug 190925.0Solemn VowsMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
4 Aug 191228.0Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
20 May 192944.7AppointedApostolic Exarch of Canada (Ukrainian)
20 May 192944.7AppointedTitular Bishop of Abydus
14 Jul 192944.9Ordained BishopTitular Bishop of Abydus
21 Jun 194863.8AppointedTitular Archbishop of Martyropolis
1 Sep 195672.0DiedApostolic Exarch of Manitoba (Ukrainian), Canada

MicroData Summary for Basil Vladimir Ladyka
Archbishop Basil Vladimir Ladyka O.S.B.M. (born , died ) Apostolic Exarch of Manitoba

EventPlace
Birth PlaceDrohobycz

  • a priest for 44.0 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 56
  • prof: CB, 25 Feb 2015
  • c1: CB, 29 May 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 22 Jul 2017