Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrew J. Roborecki

Deceased

Bishop of Saskatoon (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1910BornMosty Welyki
18 Jul 193423.6Ordained PriestPriest
14 Feb 194837.2AppointedAuxiliary Bishop of Central Canada (Ukrainian)
14 Feb 194837.2AppointedTitular Bishop of Tanais
27 May 194837.5Ordained BishopTitular Bishop of Tanais
10 Mar 195140.2AppointedApostolic Exarch of Saskatoon (Ukrainian), Canada
3 Nov 195645.9AppointedBishop of Saskatoon (Ukrainian), Canada
24 Oct 198271.9DiedBishop of Saskatoon (Ukrainian), Canada

MicroData Summary for Andrew J. Roborecki:
Bishop Andrew J. Roborecki (born , died ) Bishop of Saskatoon

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 34.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations piscopales, Issue 1948, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013