Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Santiago Irala, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Chachapoyas

Titular Bishop of Tingis


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1857BornHuanta
23 May 188628.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
17 Jun 190446.5AppointedBishop of Chachapoyas, Peru
30 Oct 190446.8Ordained BishopBishop of Chachapoyas, Peru
1909²51.0ResignedBishop of Chachapoyas, Peru
4 Jul 191052.5AppointedTitular Bishop of Tingis
28 Jul 193981.6DiedBishop Emeritus of Chachapoyas, Peru

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for José Santiago Irala:
Bishop José Santiago Irala O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Chachapoyas

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: LB, 2011
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 123
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013