Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Augustin Hagendorens, C.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tshumbe


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1894BornMariekerke sur Escaut, Belgium
2 Jan 192126.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Passion
28 Jul 193642.3AppointedPrefect of Tshumbe, Congo (Dem. Rep.)
23 Mar 194752.9AppointedVicar Apostolic of Tshumbe, Congo (Dem. Rep.)
23 Mar 194752.9AppointedTitular Bishop of Caffa
1 May 194753.0Ordained BishopTitular Bishop of Caffa
10 Nov 195965.6AppointedBishop of Tshumbe, Congo (Dem. Rep.)
9 Apr 196874.0ResignedBishop of Tshumbe, Congo (Dem. Rep.)
9 Apr 196874.0AppointedTitular Bishop of Sicca Veneria
20 Apr 197682.0DiedBishop Emeritus of Tshumbe, Congo (Dem. Rep.)
20 Apr 197682.0ResignedTitular Bishop of Sicca Veneria

MicroData Summary for Joseph Augustin Hagendorens:
Bishop Joseph Augustin Hagendorens C.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Tshumbe

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 29.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1947, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013