Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gustave Joseph Bouve, C.S.Sp. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kongolo


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1902BornLo, Belgium
26 Aug 192826.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
31 May 195048.3AppointedVicar Apostolic of Northern Katanga {Katanga Settentrionale}, Congo (Dem. Rep.)
31 May 195048.3AppointedTitular Bishop of Cremna
24 Aug 195048.5Ordained BishopTitular Bishop of Cremna
10 Nov 195957.7AppointedBishop of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)
1 Sep 197068.5ResignedBishop of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)
1 Sep 197068.5AppointedTitular Bishop of Zama Minor
4 Mar 197169.0ResignedTitular Bishop of Zama Minor
8 Sep 198987.5DiedBishop Emeritus of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Gustave Joseph Bouve:
Bishop Gustave Joseph Bouve C.S.Sp. (born , died ) Bishop Emeritus of Kongolo

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 39.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013