Catholic-Hierarchy DC

Bishop Robert Constant Lagae, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Niangara, Congo (Dem. Rep.)

Titular Bishop of Tricca


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1882Born
21 Sep 190724.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 Nov 192442.0AppointedVicar Apostolic of Eastern Uélé {Uélé Orientale}, Congo (Dem. Rep.)
18 Dec 192442.0AppointedTitular Bishop of Tricca
11 Jun 192542.5Ordained BishopTitular Bishop of Tricca
Feb 1948³65.1ResignedVicar Apostolic of Niangara, Congo (Dem. Rep.)
16 May 196683.4DiedVicar Apostolic Emeritus of Niangara, Congo (Dem. Rep.)

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Robert Constant Lagae
Bishop Robert Constant Lagae O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Niangara

EventPlace
Birth PlaceHeule, Belgium

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 40.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1925, Number 30
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 13, Number 693, Ascendance

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.8, 28 Mar 2020; Data: 2 Apr 2020

Quantcast