Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joannes Groen, M.S.F. †

Deceased

Vicar Apostolic of Bandjarmasin

Titular Bishop of Sbida


Events

DateAgeEventTitle
15 Dec 1891BornGrosthuizen, Netherlands
17 Dec 192130.0Ordained PriestPriest of Congregation of Missionaries of the Holy Family
10 Mar 194957.2AppointedVicar Apostolic of Bandjarmasin, Indonesia
10 Mar 194957.2AppointedTitular Bishop of Sbida
16 Jun 194957.5Ordained BishopTitular Bishop of Sbida
18 Apr 195361.3DiedVicar Apostolic of Bandjarmasin, Indonesia

MicroData Summary for Joannes Groen:
Bishop Joannes Groen M.S.F. (born , died ) Vicar Apostolic of Bandjarmasin

  • a priest for 31.3 years
  • a bishop for 3.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013