Catholic-Hierarchy DC

Gordon Joseph Cardinal Gray

Deceased

Archbishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland

Cardinal-Priest of Santa Chiara a Vigna Clara


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1910BornEdinburgh
15 Jun 193524.8Ordained PriestPriest of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
20 Jun 195140.9AppointedArchbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
21 Sep 195141.1Ordained BishopArchbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
28 Apr 196958.7Elevated to Cardinal
28 Apr 196958.7AppointedCardinal-Priest of Santa Chiara a Vigna Clara
30 May 198574.8RetiredArchbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
19 Jul 199382.9DiedArchbishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for Gordon Joseph Gray:
Cardinal Gordon Joseph Gray (born , died ) Archbishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh

  • a priest for 58.1 years
  • a bishop for 41.8 years
  • a cardinal for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 94

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 12 Dec 2013