Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Monaghan

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland

Titular Bishop of Cell Ausaille


Events

DateAgeEventTitle
11 Jul 1914BornBathgate
11 Jun 194025.9Ordained PriestPriest of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
24 Apr 197055.8AppointedAuxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
24 Apr 197055.8AppointedTitular Bishop of Cell Ausaille
23 May 197055.9Ordained BishopTitular Bishop of Cell Ausaille
29 Jul 198975.0RetiredAuxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
3 Jun 199479.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for James Monaghan:
Bishop James Monaghan (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Saint Andrews and Edinburgh

  • a priest for 54.0 years
  • a bishop for 24.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013