Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agnellus Andrew, O.F.M. †

Deceased

Vice President Emeritus of the Pontifical Commission of Social Communications

Titular Archbishop of Numana


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1908BornGlasgow, Scotland, Great Britain
20 Feb 193223.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 Feb 198071.7AppointedTitular Archbishop of Numana
15 Feb 198071.7AppointedVice President of the Pontifical Commission of Social Communications
26 Mar 198071.8Ordained BishopTitular Archbishop of Numana
16 Jul 198375.1RetiredVice President of the Pontifical Commission of Social Communications
19 Jan 198778.6DiedVice President Emeritus of the Pontifical Commission of Social Communications

MicroData Summary for Agnellus Andrew:
Bishop Agnellus Andrew O.F.M. (born , died ) Vice President Emeritus of Social Communications

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 135

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013