Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jorge García Caballeros

Deceased

Bishop of Quetzaltenango, Los Altos

Apostolic Administrator of Sololá

Apostolic Administrator of San Marcos


Events

DateAgeEventTitle
23 Apr 1879BornTotonicapán
28 Mar 190323.9Ordained PriestPriest of Guatemala
30 Jun 192849.2AppointedBishop of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala
11 Nov 192849.6Ordained BishopBishop of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala
10 Mar 195171.9AppointedApostolic Administrator of San Marcos, Guatemala
10 Mar 195171.9AppointedApostolic Administrator of Sololá, Guatemala
5 Apr 195576.0DiedBishop of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala

MicroData Summary for Jorge García Caballeros:
Bishop Jorge García Caballeros (born , died ) Bishop of Quetzaltenango, Los Altos

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 26.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013