Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Joseph (Jorge José) Caruana

Deceased

Apostolic Delegate to México

Titular Archbishop of Sebastea

Apostolic Delegate to Antilles


Events

DateAgeEventTitle
23 Apr 1882BornSliema, Malta
28 Oct 190523.5Ordained PriestPriest of Brooklyn, New York, USA
5 Aug 192139.3AppointedBishop of Puerto Rico (Porto Rico)
28 Oct 192139.5Ordained BishopBishop of Puerto Rico (Porto Rico)
10 Feb 192239.8InstalledBishop of Puerto Rico (Porto Rico)
21 Nov 192442.6AppointedBishop of San Juan de Puerto Rico
22 Dec 192543.7AppointedApostolic Delegate to México
22 Dec 192543.7AppointedApostolic Delegate to Antilles
23 Dec 192543.7AppointedTitular Archbishop of Sebastea
28 Jan 192744.8AppointedApostolic Internuncio to Haiti
Sep 1930³48.4ResignedApostolic Internuncio to Haiti
15 Sep 193553.4AppointedApostolic Nuncio to Cuba
26 Apr 194765.0ResignedApostolic Nuncio to Cuba
25 Mar 195168.9DiedApostolic Delegate to México

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for George Joseph (Jorge José) Caruana:
Archbishop George Joseph (Jorge José) Caruana (born , died ) Apostolic Delegate of México

  • a priest for 45.4 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013