Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gerardo Humberto Flores Reyes

Bishop Emeritus of Verapaz, Cobán


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1925 BornQuezaltenango
17 Dec 194924.0Ordained PriestPriest of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala
26 Jul 196640.6AppointedAuxiliary Bishop of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala
26 Jul 196640.6AppointedTitular Bishop of Nova Caesaris
7 Oct 196640.8Ordained BishopTitular Bishop of Nova Caesaris
9 May 196943.4AppointedApostolic Administrator of Izabal, Guatemala
7 Oct 197751.8AppointedBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
17 Dec 197752.0InstalledBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
22 Feb 200175.2RetiredBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala

MicroData Summary for Gerardo Humberto Flores Reyes:
Bishop Gerardo Humberto Flores Reyes (born ) Bishop Emeritus of Verapaz, Cobán

Please contact the Bishop through the Diocese of Verapaz, Cobán.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013