Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Agustín Hombach, C.M. †

Deceased

Archbishop of Tegucigalpa


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1879BornHänningen, Germany
23 Feb 190727.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
3 Feb 192343.3AppointedArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
10 May 192343.5Ordained BishopArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
17 Oct 193354.0DiedArchbishop of Tegucigalpa, Honduras

MicroData Summary for Agustín Hombach:
Archbishop Agustín Hombach C.M. (born , died ) Archbishop of Tegucigalpa

  • a priest for 26.7 years
  • a bishop for 10.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • d: Annuario Pontificio, Year 1934
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013