Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurice-Adolphe Gaidon

Deceased

Bishop Emeritus of Cahors, France


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1928Born
29 Jun 195628.4Ordained PriestPriest of Dijon, France
13 Aug 197345.5AppointedAuxiliary Bishop of Besançon, France
13 Aug 197345.5AppointedTitular Bishop of Sebarga
30 Sep 197345.7Ordained BishopTitular Bishop of Sebarga
Sep 197446.6ResignedAuxiliary Bishop of Besançon, France
20 May 197749.3AppointedAuxiliary Bishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon-Cluny), France
20 Jan 198759.0AppointedBishop of Cahors, France
4 Feb 200476.0RetiredBishop of Cahors, France
14 Nov 201183.8DiedBishop Emeritus of Cahors, France

MicroData Summary for Maurice-Adolphe Gaidon
Bishop Maurice-Adolphe Gaidon (born , died ) Bishop Emeritus of Cahors

EventPlace
Birth PlaceDijon, Diocese of Dijon
Ordained BishopSacred Heart, Church, Dijon, Diocese of Dijon

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: CB, 14 Nov 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 21, Number 1,203

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast