Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marc-Armand Lallier

Deceased

Archbishop Emeritus of Besançon


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1906BornParis
29 Jun 193225.6Ordained PriestPriest
26 Sep 194942.8AppointedBishop of Nancy (-Toul), France
28 Oct 194942.9Ordained BishopBishop of Nancy (-Toul), France
28 Sep 195649.8AppointedArchbishop of Marseille, France
26 Aug 196659.7AppointedArchbishop of Besançon, France
29 Jun 197164.6AppointedApostolic Administrator of Nancy (-Toul), France
29 Jan 197265.2ResignedApostolic Administrator of Nancy (-Toul), France
6 Mar 198073.3RetiredArchbishop of Besançon, France
11 Jan 198881.1DiedArchbishop Emeritus of Besançon, France

MicroData Summary for Marc-Armand Lallier:
Archbishop Marc-Armand Lallier (born , died ) Archbishop Emeritus of Besançon

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 38.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 99

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013