Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfred-Joseph Atton

Deceased

Bishop Emeritus of Langres


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1902BornGien
29 Jun 192523.0Ordained PriestPriest of Orléans, France
8 Aug 195755.1AppointedAuxiliary Bishop of Orléans, France
8 Aug 195755.1AppointedTitular Bishop of Theudalis
9 Oct 195755.2Ordained BishopTitular Bishop of Theudalis
3 Feb 196158.6AppointedCoadjutor Bishop of Langres, France
15 Jan 196461.5SucceededBishop of Langres, France
5 Aug 197573.1ResignedBishop of Langres, France
13 Jul 198785.0DiedBishop Emeritus of Langres, France

MicroData Summary for Alfred-Joseph Atton:
Bishop Alfred-Joseph Atton (born , died ) Bishop Emeritus of Langres

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 29.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013