Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lucien Charles Gilbert Daloz

Deceased

Archbishop Emeritus of Besançon


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1930BornSyam
29 Jun 195524.7Ordained PriestPriest
5 Aug 197544.8AppointedBishop of Langres, France
19 Oct 197545.0Ordained BishopBishop of Langres, France
12 Dec 198050.2AppointedArchbishop of Besançon, France
13 Aug 200372.8ResignedArchbishop of Besançon, France
31 Jul 201281.8DiedArchbishop Emeritus of Besançon, France

MicroData Summary for Lucien Charles Gilbert Daloz:
Archbishop Lucien Charles Gilbert Daloz (born , died ) Archbishop Emeritus of Besançon

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 36.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 31 Jul 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 14 Nov 2013