Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugène-Jacques Grellier

Deceased

Bishop of Laval

Titular Archbishop of Caesarea in Cappadocia


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1850BornJoué-Etiau
20 Dec 187324.0Ordained PriestPriest
21 Feb 190656.1AppointedBishop of Laval, France
25 Feb 190656.1Ordained BishopBishop of Laval, France
15 Jun 193686.4RetiredBishop of Laval, France
15 Jun 193686.4AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Cappadocia
23 Feb 193989.1DiedBishop Emeritus of Laval, France

MicroData Summary for Eugène-Jacques Grellier:
Archbishop Eugène-Jacques Grellier (born , died ) Bishop of Laval

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013