Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean-Édouard-Lucien Rupp

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Dionysiopolis


Events

DateAgeEventTitle
13 Oct 1905BornSt. Germain-en-Laye
31 Mar 193428.5Ordained PriestPriest
28 Oct 195449.0AppointedAuxiliary Bishop of France, Faithful of Eastern Rites
28 Oct 195449.0AppointedTitular Bishop of Arca in Phoenicia
18 Jan 195549.3Ordained BishopTitular Bishop of Arca in Phoenicia
9 Jun 196256.7AppointedBishop of Monaco
8 May 197165.6AppointedTitular Archbishop of Dionysiopolis
8 May 197165.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iraq
4 Mar 197569.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Kuwait
13 Jul 197872.8AppointedOfficial of the Secretariat of State
5 Jul 198074.7RetiredOfficial of the Secretariat of State
28 Jan 198377.3DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Jean-Édouard-Lucien Rupp:
Archbishop Jean-Édouard-Lucien Rupp (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 28.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • ab/pnun/xxkw: Acta Apostolicae Sedis, Volume 67, Page 386
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013