Catholic-Hierarchy DC

Bishop Victor León Esteban San Miguel y Erce, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait

Titular Bishop of Rusubbicari


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1904BornLequeitio, Spain
1 Jun 192824.1Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
17 Mar 196661.9AppointedApostolic Administrator of Kuwait
31 May 197672.1AppointedTitular Bishop of Rusubbicari
31 May 197672.1AppointedVicar Apostolic of Kuwait
16 Jul 197672.2Ordained BishopTitular Bishop of Rusubbicari
5 Nov 198177.5RetiredVicar Apostolic of Kuwait
4 Apr 199591.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Kuwait

MicroData Summary for Victor León Esteban San Miguel y Erce:
Bishop Victor León Esteban San Miguel y Erce O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait

  • a priest for 66.8 years
  • a bishop for 18.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013