Catholic-Hierarchy DC

Bishop Godefroy Frederix, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Ninghsia

Titular Bishop of Thagaste


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1866BornAfferden, Belgium
17 Nov 188923.3ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
3 Apr 189225.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
5 Mar 192053.6AppointedVicar Apostolic of Northern Kansu {Kansu Settentrionale}, China
8 Mar 192053.6AppointedTitular Bishop of Thagaste
29 Jun 192053.9Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
28 Mar 192255.7AppointedVicar Apostolic of Ninghsia, China
21 Mar 193063.7ResignedVicar Apostolic of Ninghsia, China
18 Jun 193871.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Ninghsia, China

MicroData Summary for Godefroy Frederix:
Bishop Godefroy Frederix C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Ninghsia

  • a priest for 46.2 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013