Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Franklin da Costa

Deceased

Archbishop Emeritus of Lubango


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1921BornCabinda
25 Jan 194826.4Ordained PriestPriest
10 Aug 197553.9AppointedBishop of Henrique de Carvalho, Angola
14 Sep 197554.0Ordained BishopBishop of Henrique de Carvalho, Angola
3 Feb 197755.4AppointedArchbishop of Huambo, Angola
12 Sep 198665.0AppointedArchbishop of Lubango, Angola
15 Jan 199775.4RetiredArchbishop of Lubango, Angola
17 Jul 200381.9DiedArchbishop Emeritus of Lubango, Angola

MicroData Summary for Manuel Franklin da Costa:
Archbishop Manuel Franklin da Costa (born , died ) Archbishop Emeritus of Lubango

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Jul 2014