Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Benito Gennaro Franceschetti

Deceased

Archbishop of Fermo


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1935BornProvaglio d'Iseo
17 Apr 196024.8Ordained PriestPriest
18 Jun 199762.0AppointedArchbishop of Fermo, Italy
31 Aug 199762.2Ordained BishopArchbishop of Fermo, Italy
4 Feb 200569.6DiedArchbishop of Fermo, Italy

MicroData Summary for Benito Gennaro Franceschetti:
Archbishop Benito Gennaro Franceschetti (born , died ) Archbishop of Fermo

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 7.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Number 13,039
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013