Catholic-Hierarchy DC

Bishop Máximo Fernández, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam

Titular Bishop of Attuda


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1846Born
22 Dec 186216.0ProfessedMember of Order of Friars Preachers
19 Dec 186923.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
16 Feb 189851.2AppointedVicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam
16 Feb 189851.2AppointedTitular Bishop of Attuda
16 Oct 189851.9Ordained BishopTitular Bishop of Attuda
14 Aug 190760.7ResignedVicar Apostolic of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam
12 Aug 192477.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Central Tonking {Tonkino Centrale}, Viet Nam

MicroData Summary for Máximo Fernández
Bishop Máximo Fernández O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Central Tonking {Tonkino Centrale}

EventPlace
Birth PlaceSan Miguel de Zureda, Diocese of Oviedo, Spain
Ordained BishopBui-chu

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 25.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 129
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 71
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1898, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018