Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Fasola

Deceased

Archbishop Emeritus of Messina, Italy


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1898Born
26 May 192123.2Ordained DeaconDeacon of Novara, Italy
26 Jun 192123.3Ordained PriestPriest of Novara, Italy
8 Mar 195456.0AppointedCoadjutor Bishop of Agrigento (Girgenti), Italy
8 Mar 195456.0AppointedTitular Bishop of Vartana
2 May 195456.1Ordained BishopTitular Bishop of Vartana
11 Nov 196062.7AppointedBishop of Caltagirone, Italy
21 Jan 196162.9InstalledBishop of Caltagirone, Italy
25 Jun 196365.3AppointedArchbishop of Messina, Italy
3 Jun 197779.2RetiredArchbishop of Messina, Italy
1 Jul 198890.3DiedArchbishop Emeritus of Messina, Italy

MicroData Summary for Francesco Fasola (VIAF: 89075463)
Archbishop Francesco Fasola (born , died ) Archbishop Emeritus of Messina

EventPlace
Birth PlaceMaggiora, Diocese of Novara
Ordained PriestBishopric, Chapel, Novara, Diocese of Novara
Ordained BishopNovara, Diocese of Novara
Death PlaceNovara, Diocese of Novara
Buried Place (Original)Cathedral, Messina, Archdiocese of Messina

  • a priest for 67.0 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 7 Jun 2017