Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gilla Vincenzo Gremigni, M.S.C. †

Deceased

Bishop of Novara


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1891BornCastagneto Carducci
27 Jun 191524.4Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
18 Jan 194554.0AppointedBishop of Teramo, Italy
11 Feb 194554.1Ordained BishopBishop of Teramo, Italy
29 Jun 195160.4AppointedBishop of Novara, Italy
17 Apr 195867.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Novara, Italy
7 Jan 196372.0DiedBishop of Novara, Italy

MicroData Summary for Gilla Vincenzo Gremigni:
Archbishop Gilla Vincenzo Gremigni M.S.C. (born , died ) Bishop of Novara

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 17.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013