Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Calogero Lauricella

Deceased

Archbishop of Siracusa


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1919BornRavanusa
12 Jun 194122.3Ordained PriestPriest of Agrigento (Girgenti), Italy
13 May 196142.2AppointedAuxiliary Bishop of Agrigento (Girgenti), Italy
13 May 196142.2AppointedTitular Bishop of Sela
24 Jun 196142.3Ordained BishopTitular Bishop of Sela
8 Sep 196445.6AppointedAuxiliary Bishop of Cefalý, Italy
196747.9AppointedApostolic Administrator of Cefalý, Italy
4 Jun 197051.3AppointedBishop of Cefalý, Italy
8 Sep 197354.6AppointedArchbishop of Siracusa, Italy
20 Jun 198970.3DiedArchbishop of Siracusa, Italy

MicroData Summary for Calogero Lauricella:
Archbishop Calogero Lauricella (born , died ) Archbishop of Siracusa

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 28.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013