Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Benedetto Falcucci

Deceased

Bishop Emeritus of Penne e Pescara

Titular Archbishop of Preslavus


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1905BornAtessa
3 Mar 192822.5Ordained PriestPriest
22 Dec 194540.3AppointedAuxiliary Bishop of Chieti, Italy
22 Dec 194540.3AppointedTitular Bishop of Dioclea
11 Feb 194640.4Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
2 Jul 194943.8AppointedBishop of Penne e Pescara, Italy
1 Jan 195953.3ResignedBishop of Penne e Pescara, Italy
1 Jan 195953.3AppointedTitular Archbishop of Preslavus
7 Jul 197771.8DiedBishop Emeritus of Penne e Pescara, Italy

MicroData Summary for Benedetto Falcucci:
Archbishop Benedetto Falcucci (born , died ) Bishop Emeritus of Penne e Pescara

  • a priest for 49.3 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013