Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Venturi

Deceased

Archbishop of Chieti


Events

DateAgeEventTitle
4 Jun 1874BornMezzane di Sotto
21 Sep 189925.3Ordained PriestPriest
9 Jul 192652.1AppointedBishop of Cagli e Pergola, Italy
29 Aug 192652.2Ordained BishopBishop of Cagli e Pergola, Italy
18 Feb 193156.7AppointedArchbishop of Chieti, Italy
11 Nov 194773.4DiedArchbishop of Chieti, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Venturi:
Archbishop Giuseppe Venturi (born , died ) Archbishop of Chieti

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 21.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013