Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Leobard D’Souza

Deceased

Archbishop Emeritus of Nagpur


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1930BornIgatpuri
22 Dec 195626.9Ordained PriestPriest
12 Nov 196434.8AppointedCoadjutor Bishop of Jabalpur, India
12 Nov 196434.8AppointedTitular Bishop of Caput Cilla
3 Dec 196434.9Ordained BishopTitular Bishop of Caput Cilla
17 Dec 196535.9SucceededBishop of Jabalpur, India
1 Jul 197545.5AppointedArchbishop of Nagpur, India
17 Jan 199868.0ResignedArchbishop of Nagpur, India
19 Dec 200575.9DiedArchbishop Emeritus of Nagpur, India

MicroData Summary for Leobard D’Souza:
Archbishop Leobard D’Souza (born , died ) Archbishop Emeritus of Nagpur

  • a priest for 49.0 years
  • a bishop for 41.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013