Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Torquato Dini

Deceased

Apostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of

Titular Archbishop of Dara


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1893BornSant'Angelo in Vado
12 Nov 193340.4AppointedTitular Archbishop of Dara
12 Nov 193340.4AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
6 Jan 193440.5Ordained BishopTitular Archbishop of Dara
26 Mar 193440.7DiedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of

MicroData Summary for Torquato Dini:
Archbishop Torquato Dini (born , died ) Apostolic Delegate of Egypt, Arab Republic of

  • a bishop for .2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013