Catholic-Hierarchy DC

Bishop Colin Cameron Davies, M.H.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ngong, Kenya


Events

DateAgeEventTitle
10 Jun 1924Born
1951²26.5Professed (Perpetual Vows)Member of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
13 Jul 195228.0Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
9 Jul 196440.0AppointedPrefect of Ngong, Kenya
9 Dec 197652.4AppointedBishop of Ngong, Kenya
27 Feb 197752.7Ordained BishopBishop of Ngong, Kenya
23 Nov 200278.4RetiredBishop of Ngong, Kenya
8 Jan 201792.5DiedBishop Emeritus of Ngong, Kenya

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Colin Cameron Davies (VIAF: 316878852)
Bishop Colin Cameron Davies M.H.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Ngong

EventPlace
Birth PlaceLas Palmas de Gran Canaria, Diocese of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain, Spain
Ordained PriestSt Joseph’s College
Death PlaceFreshfield

  • a priest for 64.4 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 10 Jan 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 10 Jan 2017