Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Celestine Joseph Damiano

Deceased

Bishop of Camden, New Jersey


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1911BornDunkirk, NY
21 Dec 193524.1Ordained PriestPriest of Buffalo, New York, USA
27 Nov 195241.1AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
27 Nov 195241.1AppointedApostolic Delegate to South Africa
11 Feb 195341.3Ordained BishopTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
24 Jan 196048.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Camden, New Jersey, USA
2 Oct 196755.9DiedBishop of Camden, New Jersey, USA

MicroData Summary for Celestine Joseph Damiano:
Archbishop Celestine Joseph Damiano (born , died ) Bishop of Camden

  • a priest for 31.8 years
  • a bishop for 14.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013