Catholic-Hierarchy DC

Terence James Cardinal Cooke

Deceased

Archbishop of New York, New York

Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo

Bishop of United States of America, Military


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1921BornNew York
1 Dec 194524.8Ordained PriestPriest of New York, New York, USA
15 Sep 196544.5AppointedAuxiliary Bishop of New York, New York, USA
15 Sep 196544.5AppointedTitular Bishop of Summa
13 Dec 196544.8Ordained BishopTitular Bishop of Summa
2 Mar 196847.0AppointedArchbishop of New York, New York, USA
4 Apr 196847.1AppointedBishop of United States of America, Military
28 Apr 196948.2Elevated to Cardinal
28 Apr 196948.2AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
6 Oct 198362.6DiedArchbishop of New York, New York, USA

MicroData Summary for Terence James Cooke:
Terence James Cardinal Cooke (born , died ) Archbishop of New York

  • a priest for 37.8 years
  • a bishop for 17.8 years
  • a cardinal for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014